fot. Jarosław Chaber (źródło Facebook)

Cudowni mężczyźni z korbką – Walny-Teatr

Garwolin Park przy Garwolance, ul. Olimpijska

Spektakl Cudowni mężczyźni z korbką nawiązuje do tytułu filmu Jiříego Menzla o początkach objazdowej kinematografii. Nawiązanie jest świadome, ponieważ twórca spektaklu –  Adam Walny –  wykorzystuje w spektaklu autorską technikę kina manualnego, a prezentacja ma miejsce w przyczepie przerobionej na salkę teatralną. Natomiast zarówno treść spektaklu, oparta na cyklu poezji Andrzeja Waligórskiego Błędny rycerz, jak i specyfika techniki kina manualnego (teatr cieni) z filmem słynnego czeskiego reżysera nie mają już nic wspólnego.

Sam spektakl to kilka etiud połączonych wspólnym bohaterem Zenkiem Dreptakiem – postaci obecnej w twórczości Waligórskiego w rozmaitych odsłonach (w wersji współczesnej autorowi, jak i w średniowiecznym kostiumie) i doskonale obnażającej wszechobecne w naszej rzeczywistości przywary i problemy. Ideał błędnego rycerza, spopularyzowany przez Miguela de Cervantesa w powieści Don Kichote, zyskuje tu lokalny polski charakter. Zostaje poddany satyrycznej obróbce – w błyskotliwy, złośliwy, ale niezwykle dowcipny sposób obrazuje wszystkie mankamenty polskiego charakteru. Zenek Dreptak Waligórskiego i Walnego to sentymentalny cwaniak, marzyciel, który pojawia się w każdym czasie i miejscu i wbrew żelaznej logice praw historii i fizyki, wskazuje swoim działaniem inną logikę niż ta, która porusza młynami historii.

Walny-Teatr powstał w roku 1999 z inicjatywy Adama Walnego, absolwenta wydziału Reżyserii Teatru Lalek Akademii Teatralnej w Warszawie, lalkarza, scenografa, reżysera i pedagog teatru. Teatr w swych pracach penetruje różne tradycje teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Adam Walny jest twórcą takich widowisk jak Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Misterium Narodzenia, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir – made in Poland  czy Przygody Kropli Wody, z którymi uczestniczy w najważniejszych festiwalach sztuki lalkarskiej w Polsce i za granicą. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród.

www.walny-teatr.pl

www.facebook.com/walnyteatr