Przystanek_Klaunada_fot_Joanna_Wypior_001

Przystanek Klaunada – Kijowski Teatr Uliczny „Highlights” & Teatr Lvivki

Garwolin Duży parking przy Garwolance, ul. Olimpijska

Przystanek Klaunada to plenerowy spektakl, przygotowany w ramach polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego, łączący świat teatru i cyrkowego show. Obok aktorów Kijowskiego Teatru Ulicznego występują w nim artyści lwowskiego Teatru Lvivki. Jego premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych 32. Ulica w Krakowie, którego ideą było ukazanie wzajemnej relacji teatru i cyrku.

Przedstawienie sięga do praźródeł klaunady, mającej swój początek w starożytnym Egipcie w V wieku p.n.e., ale zawiera także elementy nowego cyrku, posługującego się tańcem, muzyką, literaturą, pantomimą a nawet sportem. Jest pełen magii, cyrkowych sztuczek, ekwilibrystycznych popisów, a także akrobatyki i gimnastyki artystycznej czy tańców na  szczudłach. Artyści zachwycają swoimi umiejętnościami, bawią publiczność i wchodzą z nią w interakcję.

Scenariusz i reżyseria: Oleksandr Svietlakov, Yuriy Phylypchuk
Obsada: LVIVKI: Yurii Pylypchuk, Vasyl Kohut, Yulia Skyba, Liubov Kirianova, Kostiantyn  Pataman, Ihor Novikov,Volodymir Chukhonkin, HIGHLIGHTS: Alexandr Svietlakov, Oleksandr Jr Svietlakov, Anna Svietlakova, Ivan Kharchenko, Iryna Svietlakova, Alicja Kabała, Viktor Shtefan, Olena Dakhno, Iuliia Kuzovkina oraz Maria Svietliakov
Czas trwania: 60 min.

Teatr założony został w 1993 roku przez profesjonalnych aktorów teatru Młodego Widza w Kijowie. Do roku 2003 pracował jako Kijowski Teatr Eksperymentalny na Akademii Mogilańskiej w Kijowie, realizując spektakle z klasycznego i współczesnego repertuaru światowego. W bardzo krótkim czasie stał się niekwestionowanym liderem ukraińskiego teatru studyjnego – przedstawienia Czekając na Godota, Amfitrion, Łysa Śpiewaczka zdobyły liczne nagrody na europejskich festiwalach. Od 1994 roku Zespół Anatolia Pietrowa rozpoczął produkcję ulicznych spektakli teatralnych które były prezentowane m.in. w Słowacji, Niemczech, Dani , Cyprze, Tunezji, Turcji, Bahrajnie oraz na festiwalach teatralnych w Polsce. Znany jest z realizacji widowisk plenerowych: Karnawał, Marko Piekielny, Pomiędzy niebem i ziemią i Hołubka, które łączą ekspresję aktorską z tańcem i elementami o charakterze wizualnym, tradycyjnie używanymi w spektaklach plenerowych.

W 2012 roku artystyczna rodzina Swietlakowych: Irina, Oleksandr i Oleksandr Junior wykorzystując swoje doświadczenia pedagogiczne, aktorskie i reżyserskie, powołała grupę teatralną pn. Kijowski Teatr Uliczny „Highlights”. Zespół pod kierownictwem doświadczonych artystów obok przygotowania i prezentacji spektakli zajmuje się oprawą artystyczną imprez kulturalnych .

www.kievtheatre.eu

Dodaj komentarz